(02.10-31.12.2015) Czekalska + Golec 69% CRUELTY FREE


Wystawa
Czekalska + Golec
69% CRUELTY FREE


OTWARCIE: 2.10.2015, godz. 18.00
Wystawa czynna do 31.12.2015Wystawa duetu Tatiana Czekalska + Leszek Golec jest prezentacją zdjęć i obiektów wyrażających reprezentowaną przez Nich filozofię życia, przekraczającą tradycyjną, antropocentryczną koncepcję funkcjonowania człowieka w otaczającym go świecie.

(…)W twórczości Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca etyka życia której się oddali przeobraża się w wysublimowaną estetykę. Estetykę której podstawowym założeniem jest uznanie wszelkich żywych stworzeń za dzieła najwyższej sztuki(…)
 
Jarosław Lubiak, fragment tekstu do wystawy
Przeobrażenienie zupełne, CSW Warszawa 2004

(….) Filozofia życiowa i światopogląd sprawiają, że artyści zwracają szczególną uwagę na duchowe aspekty życia, oddając prawo do duchowości także zwierzętom. Przy czym zwierzętom nie w potocznym rozumieniu tego słowa, czyli dużym ssakom, ale także wszelkim żyjącym, nawet najmniejszym istotom. Także owadom, które dla zwykłych ludzi często stanowią zagrożenie, budzą strach lub obrzydzenie, są co najmniej nieprzyjemne, a ich życie – pozbawione wartości. Czekalska + Golec natomiast budują „Avatary”– ekskluzywne „instrumenty” ze złota lub srebra, które mają chronić życie tych maleńkich istot. (…)

Agata Smalcerz , fragment tekstu.  Inne Istoty.. BWA Bielsko-Biała 2011