(03.02 - 23.04.2017) Julia Kurek, Lucha Libre


Julia Kurek, Lucha Libre
Prace powstałe podczas rezydencji artystycznych w Meksyku
Wernisaż: 03.02.2017 roku, godz. 16.00
Wystawa czynna do 23.04.2017 roku
Kuratorka wystawy: Agnieszka Kulazińska


Julia Kurek w swoich realizacjach odważnie wykorzystuje swoje ciało jako narzędzie sztuki, często podejmuje wątki autobiograficzne, wykorzystuje stare zdjęcia, nagrania. Interesuje ją upływ czasu, przemijanie. Wiele jej realizacji jest odpowiedzią na bieżące wydarzenia polityczne.  W swoich performances często ukazuje ograniczenia i  stereotypy, wpływające na funkcjonowanie poszczególnych grup społecznych. Projekt cyklu czterech wystaw pod wspólnym tytułem pt. „Lucha Libre” powstał w oparciu o pobyty rezydencyjne artystki w Meksyku. Artystka stara się w nim uchwycić paradoksy rzeczywistości meksykańskiej, skupia się na tym, co ukryte, niewidoczne na powierzchni. Projekt będzie swoistą opowieścią o Meksyku, próbą pokazania go z perspektywy emocji ulicy, lęków obecnych w społeczeństwie. Wystawa prezentowana w MCSW „Elektrownia” nosi podtytuł  „Santa Libertad” i dotyczyć będzie zagadnień wolności, a właściwie jej braku.

Julia Kurek (ur. 1984) – artystka wizualna, performerka, autorka prac wideo i instalacji. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – studia magisterskie (dyplom wyróżniony na ogólnopolskiej wystawie najlepszych prac dyplomowych ASP) i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – studia doktoranckie. Studiowała również w Istambule na Marmara Universitesi (2008–2009). Tytuł doktora sztuk plastycznych uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, Międzynarodowego Festiwalu Wideo Art „Now&After” w Moskwie. Brała udział w wielu wystawach, festiwalach i przeglądach sztuki: na Białorusi, w Brazylii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Japonii, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Rosji, Rumunii, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Włoszech.
W Polsce jej prace były prezentowane m. in. w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Sztuki MS2 w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Centrach Sztuki Współczesnej w Warszawie, Toruniu, Gdańsku; Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Galerii Labirynt w Lublinie, Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku czy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


Agnieszka Kulazińska