(08-15.12.2016) X ZIMOWY PRZEGLĄD FILMOWY KOKSOWNIK 2016


8 – 15 XII – X ZIMOWY PRZEGLĄD FILMOWY KOKSOWNIK 2016

Rok temu w listopadzie 2015 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia projekcjami filmów ,,Noc Walpurgii’’ i ,,Performer’’ rozpoczęło działalność nasze wspólne kino.
Przez ten czas pokazaliśmy ponad 120 filmów o wysokich walorach artystycznych dla różnych grup wiekowych.
Przed wami kolejny, jubileuszowy X Zimowy Przegląd filmowy Koksownik, w którym dominuje kino niełatwe w odbiorze, zaangażowane społecznie. Sądzimy, że każdy znajdzie dla siebie jakiś ciekawy temat wśród dwóch pasm tematycznych: filmów fabularnych i dokumentalnych. Twórcy poruszają aktualne problemy społeczno- polityczne , wolności jednostki we współczesnym zglobalizowanym świecie i miejsca natury , dla  której człowiek staje się wrogiem. Sięgniemy też do filmów opowiadających o czasach, które na szczęście minęły (ostatni film Andrzeja Wajdy ,,Powidoki’’), ale mają bardzo aktualne przesłanie. Sądzimy, że nasza działalność i proponowany program  przypadnie Państwu do gustu i zostaniecie z nami na następne lata.
Życzę udanych projekcji, poruszających emocji i miłej atmosfery w naszym obiekcie.

Partnerem przeglądu jest firma KOMBUD SA8 XII czwartek

19.00 - AELITA - fantastycznonaukowy, reż. Jakow Protazanow, ZSRR 1924, 113’ (pokaz otwarcia)
Projekcja filmu z muzyką na żywo skomponowaną i wykonywaną przez zespół Pustki.
 Jest to widowisko oparte na powieści Aleksieja Tołstoja. Film rozgrywa się w futurystycznej scenografii i kostiumach, nad stworzeniem których czuwała Nadieżda Łamanowa, pod jej opieką pracowali Aleksandra Ekster (kostiumy) i Wiktor Simonow (scenografia). Film został nakręcony w wytwórni Mieżrabpom-Ruś.
 
Akcja filmu rozgrywa się w 1921 roku częściowo w ZSRR, a częściowo na Marsie, gdzie bohater pragnie wprowadzić nowy porządek oparty na sprawiedliwości społecznej. Sceny na Marsie rozgrywają się w dekoracjach zaprojektowanych przez Isaaka Rabinowicza i Aleksandrę Ekster.

9 XII piątek

14.45 – ŚMIERĆ CZŁOWIEKA PRACY, dokumentalny, reż. Michael Glawogger, Austria, Niemcy 2005, 122'
Rezygnując z odautorskiego komentarza reżyser w wysmakowanych obrazach (zdjęcia Wolfganga Thalera) rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych zapomnianych bohaterów. Niezwykłe zdjęcia oraz muzyka (John Zorn) sprawiają, że dokument to monumentalne, nasycone emocjami dzieło. Film pokazywany na I ZPF KOSOWNIK 2007.

17.00 – PUTIN FOREVER?, dokumentalny, reż. Kirył Nenaszew, Rosja 2015, 93’ (premiera)
Ambitny debiut dokumentalny Kiryła Nenaszewa stawia pytania niezwykle ważne nie tylko dla Rosjan. Kim właściwie jest dziś Władimir Putin dla rosyjskich obywateli? Zobacz, do czego prowadzi nadmiar władzy w rękach jednego człowieka.

19.00 – POWIDOKI, dramat, biograficzny, reż. Andrzej Wajda, Polska 2016, 98’ (pokaz przedpremierowy) projekcje poprzedzi prelekcja prof. Tadeusza Lubelskiego
Charyzmatyczny malarz Władysław Strzemiński nie godzi się z socrealizmem i pozostaje wierny swojej drodze artystycznej. Ostatni film mistrza polskiego kina.

10 XII sobota

14.45 - CZERWONY KAPITAN, kryminał, polityczny, reż. Michal Kollar, Czechy, Polska, Słowacja, 115’
Rok 1992. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których sprawcy nigdy nie ponieśli kary. W ręce Krauza (Maciej Stuhr) – ambitnego, młodego detektywa z Wydziału Zabójstw, wpada jedna z nich.

17.00 – POD OPIEKĄ WIECZNEGO SŁOŃCA, dokumentalny, reż. Witalij Manski, Łotwa, Niemcy, Czechy, Korea Północna 2015, 106’(premiera)
Ceniony rosyjski reżyser Witalij Manski spędził rok w Korei Północnej, dokumentując życie przeciętnej rodziny i tym samym mechanizm funkcjonowania tamtejszej indoktrynacji.

19.00 – EL CLAN,  thiller, reż. Pablo Trapero, Argentyna, Hiszpania 2015, 110’ (premiera),
Argentyna, początek lat 80 i przemiany polityczne wśród elit rządzących. Za obrazem tradycyjnej rodziny z dzielnicy San Isidro, kryje się złowieszczy klan aranżujący porwania oraz dokonujący morderstw. Na czele klanu stoi ojciec Arquímedes, wyglądający czasem jak niegroźny dziadek z sąsiedztwa, a czasem jak wcielony diabeł .

11 XII niedziela

14.45 – SÓL ZIEMI, dokumentalny, reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders, Brazylia, Francja, Włochy 2014, 110’
Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa. Dokument został uhonorowany licznymi nagrodami.

17.00 – LO, I STAŁO SIĘ. ZADUMA NAD ŚWIATEM W SIECI, dokumentalny, reż. Werner Herzog, USA 2016, 97'
Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat internet – od jego początków do najbardziej oddalonych zakątków. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski.

19.00 - JA, DANIEL BLAKE, dramat, reż. Ken Loach, Francja, Wielka Brytania 2016, 100’
Zwycięzca tegorocznego festiwalu w Cannes oraz zdobywcy nagród publiczności na festiwalach w Locarno, San Sebastian i Dwa Brzegi, uznany za jeden z najważniejszych filmów tego roku. Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi.

12 XII poniedziałek

17.30 – PERŁOWY GUZIK, dokumentalny, reż. Patricio Guzmán, Chille, Francja, Hiszpania 2015, 82’ (premiera)
Morze jest źródłem życia, ale może być również niemym świadkiem okrutnych zbrodni i tragedii. Przepełniony poezją film przemawia szczególnego rodzaju melancholią, dzięki której nawet najbardziej ukryte prawdy mają szansę odzyskać swój własny głos. Film nagrodzony m.in. w 2015 r. - MFF Berlin: Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy Scenariusz.

19.30 – LAS. 4 RANO, dramat obyczajowy, reż. Jan Jakub Kolski, Polska, 2016, 97’ (premiera)
Reżyser (  Jasminum, Jańcio Wodnik, Wenecja ) opowiada historię mężczyzny, który wydaje się królem życia - ma pieniądze, władzę, kobiety i narkotyki. Któregoś dnia porzuca pracę w korporacji, w sposób nie dający szans na powrót.

13 XII wtorek

17.30 – FUOCOAMARE. OGIEŃ NA MORZU – dokumentalny, reż. Gianfranco Rosi, Francja, Włochy 2016, 108’
Nagrodzony na tegorocznym Berlinale Złotym Niedźwiedziem, najnowszy film mistrza dokumentu społecznego - Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”) porusza palący problem emigrantów napływających do Europy.

19.30 – NEONOWY BYK, dramat, reż. Gabriel Mascaro, Brazylia, Urugwaj, Holandia 2015, 101’ (premiera)
Film został uhonorowany główną nagrodą - Warsaw Grand Prix - 31. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. To drugi film fabularny w dorobku Mascaro. Główny bohater wozi byki na przedstawienia. Marzy o wyrwaniu się ze swojego środowiska i zaprojektowaniu oraz uszyciu super sexy kolekcji z cekinów i zmysłowych tkanin.

14 XII środa 

17.30 – JAROCIN. PO CO WOLONOŚĆ,
dokumentalny, reż. Leszek Gnoiński, Marek Gajczak, Polska 2016, 109’ (pokaz przedpremierowy)
Zamknięta w obrazach i dźwiękach energetyczna historia Festiwalu w Jarocinie. Pełna anegdot opowieść o wolności, młodości, niezależności i marzeniach, przeplatana tekstami piosenek zmieniającymi się tak, jak świat wokół.

19.30 – DOBRA ŻONA, dramat, reż. Mirjana Karanović, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia 2016, 90’ (premiera)
Mirjana Karanović, znana z takich filmów, jak „Underground”, „Grbavica”, „Życie jest cudem”, debiutuje po drugiej strony kamery, dramatem na bazie własnego scenariusza. Dodatkowo gra główną rolę, za którą była nominowana w tym roku na MFF FEST w Belgradzie. Milena odkrywa tajemnice swojego męża. Musi podjąć decyzję, co z tą wiadomością zrobić.

15 XII czwartek

17.30 – POKOLENIA, fabularno-dokumentalny, reż. Janusz Zaorski, Polska 2016, 104’ Spotkanie z reżyserem Januszem Zaorskim. (pokaz zamknięcia)
Historia współczesnej Polski opowiedziana za pomocą kilku dziesięciu fragmentów filmów poczynając od ,,Pokolenia’’ Wajdy, przez filmy Chęcińskiego, Hasa, Kutza, Polańskiego aż po Holland, Kieślowskiego, Marczewskiego, Zanussiego i wielu innych, układa się w opowieść o Polakach o czasów okupacji do roku 1989.

20.00 – UCZEŃ, dramat, reż. Kirill Serebrennikov, Rosja 2016, 118’ (pokaz przedpremierowy)
Czy fanatyzm religijny grozi nam tylko ze strony muzułmańskich ekstremistów? Bohaterowie tego filmu przekonują się, że radykałowie czają się tuż za rogiem i nie muszą być wyposażeni w Koran – groźna w ich rękach jest także Biblia.

Projekcje w ramach DKF. Karnet na 3 dowolnie wybrane filmy (21 zł) ważny do końca 2016 roku. Karnet pojedynczy na jeden film 10 zł. Sprzedaż od 5 XII. 2016r. Filmy od 15 lat.