(12.10 - 11.11.2012) "Body Memory" Agnes Janich


Agnes Janich

Body Memory
Wernisaż: 12 października 2012, godz. 18.00  
Wystawa czynna do 11 listopada 2012

 


 

 

Program: 
18.00 - Otwarcie 
18.12 - Performance Agnes Janich Annoying Flower
18.30 - Panel dyskusyjny z udziałem Agnes Janich, Moniki Weychert-Wałuszko (TVP Kultura, Art&Business), dr Marty Raczek (Uniwersytet Jagielloński) pt. Kto tu jest ofiarą: „słaba” kobieta czy „silny” mężczyzna? 
Czy pozycja kata faktycznie jest uprzywilejowana?
 

Na projekt "Body Memory” ("Pamięć ciala") multimedialnej artystki Agnes Janich, prezentowany od 12 października do 11 listopada w radomskiej „Elektrowni”,  złożą się zdjęcia i filmy z trzech cykli. 

1."I Hate My Body When You're Gone" ("Gdy Cię nie ma, nienawidzę siebie") filmy i zdjęcia o autodestrukcji, lęku przed samotnoscią i perwersyjnej przyjemności płynącej z robienia sobie krzywdy. Dokument o reagowaniu przemocą fizyczną wobec siebie na przemoc emocjonalną doswiadczoną w związku. 
2."Is a Whole More Than a Sum of Parts" ("Czy jestem czymś więcej niż suma części?") zdjęcia z tekstami - kolekcja badająca rany, zapis podróży młodej kobiety czytającej swoje ciało przez pryzmat “cytatów Innych na temat mojego ja”. Widzimy, jak jątrzą się te rany.
3."That You Have Someone" - "Że jest ktoś obok" - mocno erotyczne zdjęcia z tekstami badającymi ból miłości w kontekście bólu wojny. Zbiór historii prawdziwych z czasów, kiedy żyło się i kochało naprawdę, bez ograniczeń.

Agnes Janich
 urodziła się w 1985 w Łodzi, mieszka i pracuje w Nowym Jorku i Warszawie. Studiowała fotografię w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Jest artystką sztuk wizualnych.
 W swoich instalacjach filmowych i dźwiękowych, zdjęciach, performances, rzeźbach i sztuce w przestrzeni publicznej skupia się na pamięci ciała i pamięci historii. Swoje prace prezentowała na kilku kontynentach. Zdobywała liczne granty, uczestniczyła w rezydencjach artystycznych m.in.w USA, Włoszech, Austrii, Hiszpanii i Szwajcarii. Wystawiała m.in. na 9. Biennale w Sharjah, w warszawskiej Zachęcie, Kusthalle Exnergasse w Wiedniu, MLAC-u w Rzymie, robiła performance z Auschwitz Jewish Center, oddziałem Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku i MOCAK-iem w Krakowie. Na 2013 przygotowuje wystawy m.in. w Łaźni w Gdansku i Garage CCC w Moskwie. Agnes Janich jest reprezentowana przez Galerię Charim w Wiedniu i Keller Kunst w Zurychu.

 Wystawie będzie towarzyszyło wydawnictwo monograficzne: Agnes Janich, Body Memory.