(12.12.2009) III Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy

 

12 grudnia 2009
III Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy  
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Centrum Rzeźby Polskiej, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie zapraszają 12.12.2009 o godzinie 14.00
do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (ul. Topolowa 1).

 

Program:

■ Andrzej Kwietniewski, Andrzej Świetlik, Ryszard Grzyb - Tiergarten, w tym: Akwarium pobożnych życzeń czyli co nam zostało po Złotej Rybce oraz Kłopot Leonarda da Vinci czyli kolejna próba podniesienia konia, instalacja interaktywna
Galeria Kameralna
■ Zbigniew Warpechowski, Rzeźby
oraz promocja książki pt. Wolność
Galeria Kaplica
■ Wojciech Bąkowski, Odkochiwanie się, performance
■ Robert Rumas, Czytanka, performance

Wystawy czynne do 31.01.2010

Patronem Festiwalu Sztuki jest Jerzy Busza (1947-1997). Krytyk sztuki zajmujący się fotografią (skupiający swoją uwagę na zagadnieniach z pogranicza fotografii i filozofii), który przez 13 lat mieszkał w Radomiu (od 1984 r.) i w Radomiu zmarł w 1997 r.  
W 2007 r., kiedy organizowano pierwszy Festiwal, minęły dwie rocznice, 60. rocznica jego urodzin i 10. rocznica śmierci. Z inicjatywą wyboru patrona festiwalu wystąpili jego dawni przyjaciele. Pierwszy, drugi, a teraz trzeci festiwal mogły się odbyć dzięki współpracy wielu osób reprezentujących cztery instytucje: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Tworzą festiwal przyjaciele i artyści. Autorem programu kolejnych festiwali jest Leszek Golec, kiedyś bliski przyjaciel Buszy, zajmujący się głownie fotografią, teraz wypowiadający się poprzez różne media. Głównym koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Andrzej Mitan, performer i muzyk.  
Busza był krytykiem o wyjątkowej inteligencji, snującym swoje rozważania niezwykle błyskotliwie, zarówno w tekstach pisanych, jak i mówionych. W latach 70. współpracował z redakcją „Kultury” i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii („Fotografia”, „Foto”), w latach 80. redagował już samodzielnie własne („Obscura”). Autor kilku książek poświęconych fotografii: „Wobec fotografii”, „Wobec fotografów”, „Wobec odbiorców fotografii”.  
Kuratorzy Festiwalu: Leszek Golec, Andrzej Mitan, Mieczysław Szewczuk