(13.02-17.04.2016) Joanna Krzysztoń, Grzegorz Rogala "Przegląd instalacji"

 

Joanna Krzysztoń, Grzegorz Rogala "Przegląd instalacji"
Wernisaż: 13.02.2016, godz.16.00
Wystawa czynna do 17.04.2016 roku.


„Przez wiele lat każde z nas podążało swoją indywidualną drogą – ja malarską, a Grzegorz filmową. W życiu prywatnym jesteśmy małżeństwem i tak się szczęśliwie ostatnio złożyło, że nasze drogi twórcze wyraźnie się zeszły. Mój mąż jest człowiekiem eksperymentu, nowych wyzwań, ale też (a może przede wszystkim) nowych technologii. Ja konsekwentnie bronię malarstwa, ale wieszanie obrazów na ścianach galerii przestało mi wystarczać. Traktuję pokazywanie malarstwa jak instalację, w której pojawia się wartość dodana w postaci światła projektorów” - mówi współautorka wystawy. Przegląd instalacji to podsumowanie pięciu lat wspólnej pracy. W salach Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” będzie można zobaczyć przekrój dokonań dwojga artystów w dziedzinie multimediów: instalacje interaktywne (wymagające aktywnego uczestnictwa widza), instalacje wykorzystujące obrazy malarskie, aranżacje multimedialne. Oprócz prac, które powstały dzięki ścisłej kooperacji obojga twórców, będą też prezentowane ich najnowsze dokonania indywidualne (w tym zaprojektowane specjalnie dla trzech poziomów pieca mieszczącego się w „Elektrowni” instalacje Grzegorza Rogali). Tematycznie wystawa porusza wiele wątków: od instalacji, w których centrum zainteresowania jest człowiek i jego relacje, poprzez prace poświęcone światłu i żywiołom, aż po przedstawienia abstrakcyjne.
 

Joanna Krzysztoń
Ukończyła Wydział Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1978 roku. W latach 1978-81 była członkiem teatru Akademia Ruchu i uczestniczyła przede wszystkim w akcjach miejskich. W ostatnich latach ponownie brała udział w kilku działaniach teatru. Ma w dorobku ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. W ostatnim czasie, wraz z mężem Grzegorzem Rogalą, tworzy instalacje łączące obrazy z projekcją wideo. Od 2011 roku prowadzi zajęcia z malarstwa w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie na Wydziale Grafiki. Współprowadzi również galerię 2b+r przy ul. Bukowińskiej w Warszawie, która jest inicjatywą grupy zaprzyjaźnionych artystów i prezentuje przede wszystkim różnego rodzaju projekty fotograficzne.
 

Grzegorz Rogala
Urodzony w 1956 roku. W latach 1976-1981 studiował na wydziale operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1988 roku prowadzi „Studio Rogala” zajmujące się produkcją i postprodukcją filmową. Zrealizował bądź brał udział w realizacji ok. 800 projektów filmowych i reklamowych. Od 7 lat zajmuje się czynnie filmem, fotografią i sztuką interaktywną. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także w kolekcjach prywatnych we Francji, w Nowej Zelandii, Niemczech, Holandii i w Polsce. Od 2007 roku współprowadzi galerię 2b+r w Warszawie. Od 2011 roku wykłada na Wydziale Grafiki Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

ZOBACZ FILM REKLAMUJĄCY WYSTAWĘ...