(13.12.2009 - 18.12.2009) III Zimowy Przegląd Filmowy „Koksownik”

 

13 – 18 grudnia 2009
III Zimowy Przegląd Filmowy „Koksownik”

 

KLIKNIJ I ZOBACZ FOTORELACJĘ  Z "KOKSOWNIKA"

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaprasza na kolejne spotkanie z kinem „zaangażowanym”. Prezentowane filmy poruszają problem praw człowieka we współczesnym świecie. Ukazują wpływ polityki na losy społeczeństw i jednostki ludzkiej w dobie zachodzących zmian (także w odniesieniu historycznym) w Europie i na świecie. Zapraszamy na projekcje 20 filmów premierowych (fabularnych i dokumentalnych) w trzech pasmach: 16.30, 18.30, 20.30. W ramach Przeglądu odbędą się prelekcje i spotkania autorskie. Imprezą towarzyszącą będzie wystawa „100 lat polskiego kina” – to także temat przewodni tej edycji Przeglądu. Projekcje odbywać się będą w ogrzewanym namiocie na placu za MCSW „Elektrownia” oraz w kinie „Helios”. Nie zabraknie też tradycyjnych koksowników. Bilety i karnety w przedsprzedaży od 7 grudnia w MCSW „Elektrownia” w godzinach od 8.00 do 16.00. 

 

Bilety: 1 seans – 10 zł,  koncert i film 18.12.2009 (piątek) - 15 zł, karnet na trzy dowolne seanse - 21 zł, karnet na całość przeglądu - 80zł. Przedsprzedaż biletów, karnetów i rezerwacja zaproszeń od 7 XII w MCSW Elektrownia ( w godz.: 8.00-16.00) or
az w miarę wolnych miejsc przed seansami. Miejsca są nienumerowane. Impreza towarzysząca: 100 LAT POLSKIEGO KINA - WYSTAWA, PLAC KONSTYTUCJI 3-GO MAJA. Pokazy w MCSW ELEKTROWNIA (w ogrzewanym namiocie) z wyjątkiem 14.12.2009 (poniedziałek) - KINO HELIOS, sala nr 5.

 

13 XII N – 16.30
FILMY JACKA BŁAWUTA

JACEK BŁAWUT – SZTUKA DOKUMENTU – Polska 2008, Bartosz Paduch (24’),

Film biograficzny przedstawiający sylwetkę Jacka Bławuta - "filmowca pochłoniętego przez ludzi”.

BEZ TYTUŁU – Polska 1980, dok., (4’)
Etiuda studencka. Wyraz kinofilijskich fascynacji autora: Bergmanem, Wajdą, Eisensteinem, Polańskim, Kieślowskim – rozpoznawanie nawiązań to zadanie dla odbiorcy.
 

KRAJ POCHODZENIA – Polska 2002, dok., (26’)
Film zrealizowany w ramach serii „Nasz spis powszechny”. Bohaterem filmu jest młody, sympatyczny rachmistrz spisowy, na co dzień bezrobotny, dla którego praca przy spisie jest okazją do zarobku, ale i do nawiązania kontaktu z ludźmi.
 

ZADUMA – Polska 1988, dok., (9’)
Nastrojowa opowieść, której bohaterką jest piękna klacz Zaduma wystawiona i sprzedana na aukcji.
 

18.30
KINO POLSKIE


PRELEKCJA DR JERZEGO PŁAŻEWSKIEGO

STO LAT W KINIE – Polska, Wielka Brytania 1995, reż. Paweł Łoziński, dok., (60’)
Wypowiedzi kinomanów o ich „przygodzie” z kinem polskim: ulubione filmy, gwiazdy, wpływ kina na życie.
Atmosfera była podniecająca, zapadł mrok, a potem na białym płótnie pojawiły się obrazy. W obrazie wykorzystano fragmenty filmów, o których mówią. Od jeszcze niemego „Meira Ezofowicza”, po „Psy”.

DRZAZGI – Polska 2008, reż. Maciej Pieprzyca, dramat obyczajowy (100’)
Film ukazuje kilka dni z życia trojga młodych mieszkańców jednego ze śląskich miast. Ich życie jest uporządkowane i przewidywalne. Każdemu z bohaterów przydarzy się jednak coś, co każe mu poważnie się zastanowić nad dotychczasowym sposobem myślenia o sobie i swojej przyszłości.
 

21.30
CZŁOWIEK A POLITYKA


PRZEŻYĆ ŻYCIE – Izrael 2007, Jonathan Pasternak, animowany (6’)
Film o mnichu w czasie epidemii czarnej dżumy, który otoczony śmiercią szuka odkupienia. Na podstawie prawdziwych wydarzeń.
 

WALC Z BASZIREM– Australia, Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, USA, Izrael 2008, Avi Dolman, animowany, wojenny (87’)
Reżyser wraca do wydarzeń z okresu wojny izraelsko - libańskiej z początku lat 80. ubiegłego wieku. Wychodząc od osobistych wspomnień (a właściwie ich utraty w wyniku amnezji) opowiada o piekle wojny w sposób zarówno alegoryczny jak i boleśnie dosłowny.


14 XII PN – 16.30


KINO HELIOS SALA NR 5 – FILMY JACKA BŁAWUTA

JESZCZE NIE WIECZÓR – Polska, 2008, debiut fabularny Jacka Bławuta.
Film o miłości, przemijaniu i aktorach – ich ekscentryczności, marzeniach zagrania jeszcze jednej, może ostatniej wielkiej roli. Występują: J. Nowicki, N. Andrycz, S. Bohosiewicz, I. Kwiatkowska, D. Szaflarska.
 

18.30
KINO POLSKIE

ENEN – Polska 2009, reż. Feliks Falk, dramat (100’)
Autor „Komornika” prezentuje film o psychiatrze (Borys Szyc), który postanawia zamieszkać z pacjentem, zaprasza go do swojej rodziny. W tle kontekst polityczny lat 80-tych.
 

20.30
CZŁOWIEK A POLITYKA

 

BAADER MEINHOF– Niemcy 2008, Uli Edel, dramat (150’)
Dynamiczny ,pełen dramatyzmu obraz powstania jednej z najsłynniejszych organizacji terrorystycznych ubiegłego stulecia.
 

23.15

POKAZ SPECJALNY
 

ROMAN POLAŃSKI: ŚCIGANY I POŻĄDANY - USA 2008, Marina Zenovich (75’)
Film próbuje odpowiedzieć na pytanie co tak naprawdę wydarzyło się w 1977 roku i dlaczego Roman Polański, oskarżony o gwałt na 13-latce, uciekł przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

15 XII WT – 16.30

 

FILMY JACKA BŁAWUTA

BORN DEAD – Polska, 2004, dok., (52’)
Więzień recydywista, 24-letni Robert dostaje szansę wcześniejszego wyjścia na wolność. W ramach programu „Duet” przez cztery miesiące codziennie rano opuszcza więzienie, by pracować jako wolontariusz przy dzieciach głęboko upośledzonych w domu opieki przy Łanowej.

KOSTKA CUKRU – Polska, 1986, dok., (9’)
Efektowne reportażowe obserwacje ze słynnych wyścigów konnych w czeskich Pardubicach stają się punktem wyjścia dla małego traktatu o ludzkiej hipokryzji i przewadze etycznej zwierzęcia nad człowiekiem.
 

WIDOK – Polska, 1984, dok., (9’), debiut reżyserski Jacka Bławuta.
Ekologiczny obraz i troska o środowisko w bełchatowskim zagłębiu węgla brunatnego oraz okazanie odczłowieczonego pejzażu przyrody.
 

18.30
KINO POLSKIE

KRÓLIK PO BERLIŃSKU – Polska, 2009, reż. Bartek Konopka, dok. (52’)
Film opowiada o zburzeniu muru berlińskiego i zmianie systemu politycznego z perspektywy losów królików zamieszkujących pas ziemi oddzielającej wschodni i zachodni Berlin. Film znalazł się na krótkiej liście filmów mających szansę na nominację do Oscara 2010.

LEKCJE PANA KUKI – Polska 2008, reż. Dariusz Gajewski, dramat obyczajowy (94’)
Adaptacja powieści Radka Knappa.
Waldemar postanawia po raz pierwszy w życiu wyjechać za granicę. Za namową Pana Kuki wybiera Wiedeń. Jednak na miejscu jego wizja zagranicy staje się mocno wyidealizowana.

20.45
CZŁOWIEK A POLITYKA

PRELEKCJA KONRADA ZARĘBSKIEGO Z MIESIECZNIKA KINO


NA KRAWĘDZI NIEBA– Niemcy, Turcja 2008, Fatich Akin, (122’)
Historia losów sześciorga ludzi w dwóch różnych światach, których drogi tylko pozornie krzyżują się nie dotykając się nawzajem... jednak do czasu.

 

16 XII ŚR – 16.30

FILMY JACKA BŁAWUTA


ŚLIZGIEM DO NIEBA – Polska, 1985, dok., (15’)
Portret Waldemara Marszałka, z zawodu mechanika, 6-krotnego mistrza świata i 33-krotnego mistrza Polski w sportach motorowodnych.
 

ROGATE DUSZE – Polska, 1996, dok., (57’)
Początek filmu zapowiada klasyczny dokument o Legii Cudzoziemskiej: oglądamy trudne ćwiczenia żołnierzy, zwierzenia, dlaczego wstąpili do tego ekskluzywnego wojska oraz wątek weteranów. Stopniowo z tła wyłania się główny bohater Mariusz, który w misji ONZ straci nogę. Reżyser obserwuje jego godzenie się z nową sytuacją.
 

18.30
KINO POLSKIE


ESTERHAZY – Polska, Niemcy 2009, reż. Izabela Plucińska, animowany (25’)
Malutki królik przyjeżdża do Berlina (1989 r.) z misją szukania żony.
 

PRL – DE LUX – Polska 2008, reż. Edyta Wróblewska, fab.-dok., (15’)
Mike z Krakowa organizuje wycieczki dla turystów z Zachodu, podczas których przybliża im uroki życia w PRL-u.
 

KWIAT PAPROCI – Polska 1972, reż. Jacek Butrymowicz, dramat (73’).
Jeden z ostatnich tzw. „pułkowników” PRL. Jest to drugi publiczny pokaz filmu w Polsce.
W powiatowym miasteczku odbywa się zjazd absolwentów miejscowego gimnazjum. Od matury dzieli ich 25 lat, różnie ułożyły się ich losy. Świąteczna atmosfera zjazdu budzi w nich młodzieńczą energię i pozwala zapomnieć o codziennych obowiązkach i kłopotach.

20.45
CZŁOWIEK A POLITYKA


CHE-REWOLUCJA - Francja, Hiszpania 2008, Steven Soderbergh, dramat polityczny (126’)  
Che to porywająca opowiesć o życiu i działalności najsłynniejszego rewolucjonisty świata, Ernesto "Che" Guevarry, który z czasem stał się prawdziwą ikoną popkultury.


17 XII CZW – 16.30


FILMY JACKA BŁAWUTA


WSTĘP WOLNY (OBOWIĄZUJĄ ZAPROSZENIA)


WOJOWNIK – Polska, 2007, dok,. (90’)
Historia kariery kick boksera Marka Piotrowskiego, który wyjeżdża do USA, staje się gwiazdą, wygrywa kolejne walki. Jednak po dwóch latach przegrywa. Od tej chwili wszystko się zmienia, ale to nie koniec jego opowieści…
 

18.30
KINO POLSKIE


KINEMATOGRAF – Polska 2009, reż. Tomek Bagiński, animowany (12’)

Twórca „Katedry” stworzył film na podstawie komiksu Mateusza Skutnika. Opowiada o Francisie skromnym urzędniku, a zarazem wynalazcy, którego nowy pomysł miał zmienić świat.
 

CHAOS – Polska 2005, reż. Xawery Żuławski, dramat obyczajowy (124’)
Autor „Wojny Polsko-Ruskiej” prezentuje swój debiut. Trzech braci: Niki, Sławek i Blondas – z jednego ojca, różnych matek – każdy wychowywany w innym środowisku, każdy ma swoją historię. Spotykają się po paroletniej przerwie. Od tego momentu ich losy splatają się ponownie, zaś ich życie nabiera gwałtownie i przyspiesza.
 

21.00
CZŁOWIEK A POLITYKA


ELITARNI – Brazylia 2007, Jose Paclicha, dramat kryminał, thriller (118’)
"Elitarni" to znacznie więcej niż historia przyjaźni i rywalizacji dwóch mężczyzn – to spojrzenie od środka na skorumpowane i rządzone przez gangsterów miasto, w którym policja wydaje się nie mieć prawa głosu.
 

18 XII PT


18.30 – ZAKOŃCZENIE PRZEGLĄDU


WESOŁYCH ŚWIĄT – Polska, 2008, reż. Tomasz Jurkiewicz, komedia (30’)
Komediowy, miejscami groteskowy portret polskiego wyobrażenia o Unii Europejskiej i „unijnego” o Polsce.

KONCERT
WOJCIECH WAGLEWSKI & BARTEK „BORUTA” ŁĘCZYCKI

Wojciech Waglewski - założyciel i lider zespołu Voo Voo, gitarzysta, kompozytor, autor i producent muzyczny - ze swym macierzystym zespołem, jak i w innych konfiguracjach, czyni tak wiele, na tak wielu polach, że nawet najbardziej oddany kronikarz tego artysty może nie nadążyć z opisywaniem wszystkiego...
 Jedną z nowych koncertowych propozycji Wojtka Waglewskiego są jego akustyczne wystąpienia z Bartkiem „Borutą” Łęczyckim!  
Bartek Łęczycki - „najlepszy harmonijkarz w Polsce w latach 2005 i 2006 (wg czytelników kwartalnika "Twój Blues"), ceniony nauczyciel gry na harmonijce diatonicznej i chromatycznej (m.in. na warsztatach w Europie i w Polsce) – gra tu na harmonijce ustnej… Czasem prosto, najprościej, a czasem wielce wirtuozowsko.
Podczas wspólnego koncertu Waglewskiego i Łęczyckiego usłyszeć można częściej bluesy, ale - co oczywiste - również utwory z repertuaru Voo Voo (przebojowe jak: „Flota Zjednoczonych Sił", czy „Jak gdyby nigdy nic”, i te mało znane, jak np. tematy filmowe autorstwa Waglewskiego).
 

Muzycy prezentują też zawsze podczas takiego spotkania jakąś niespodziankę… Zapraszamy!