(23.06.2016) Wacław Zimpel - koncert


Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na pierwszy koncert w nowej sali kinowej. Wystąpi Wacław Zimpel, uznawany przez krytyków i jazzmanów za najzdolniejszego na świecie klarnecistę swojego pokolenia.
Koncert promuje jego pierwszą solową płytę pt. ,,Lines”. Zapraszamy 25 czerwca o godz. 19.00.
Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie kina od 23 czerwca (przedsprzedaż). Ilość miejsc ograniczona.


Wacław Zimpel ukończył poznańską Akademię Muzyczną w klasie klarnetu klasycznego oraz Hochschule für Music und Theater w Hanowerze. Jego umiejętności i talent dostrzegli Mikołaj Trzaska oraz Ken Vandermark, a współpraca z nimi pozwoliła na to, by artystę poznała szeroka publiczność, która przyjęła go z entuzjazmem. Od 2008 roku, wraz z Mikołajem Trzaską, Michałem Górczyńskim oraz Pawłem Szamburskim współtworzy kwartet klarnetowy Ircha. Rok później dołączył do międzynarodowego tentetu Resonance wybitnego chicagowskiego muzyka Kena Vandermarka.

Tworząc autorskie projekty, objawił się słuchaczom nie tylko jako utalentowany muzyk, ale przede wszystkim jako kompozytor. Jego pierwszy międzynarodowy skład – Undivided, do którego, obok Klausa Kugela i Marka Tokara, zaprosił takie legendy improwizacji jak Bobby Few czy Perry Robinson, zdobył bardzo dobre recenzje i liczne wyróżnienia, zwłaszcza za pierwszy album grupy „The Passion”, mierzący się z trudnym wyzwaniem, jakim jest przełożenie tematu pasyjnego na tradycję freejazzową. 
Autorskim projektem Zimpla jest również zespół Hera, do którego zaprosił polskich muzyków z poznańskiego i warszawskiego środowiska – Pawła Szpurę, Pawła Postaremczaka i Ksawerego Wójcińskiego. Główną ideą zespołu było wspólne poszukiwanie istoty improwizacji, która bierze swój początek w rdzennych tradycjach muzycznych, takich jak muzyka liturgiczna, muzyka ludowa Indii czy afrykański trans. Hera stała się najbardziej rozpoznawalnym projektem Zimpla i zapewniła mu liczne grono stałych słuchaczy.

Poszukiwania rozpoczęte w Herze Wacław Zimpel kontynuował w południowych Indiach, poznając skomplikowany hinduski system rytmiczny i melodyczny u lokalnych muzyków. Łącząc tradycję hinduską ze swoimi europejskimi korzeniami, Zimpel wraz z wybitnymi muzykami z Bangalore, stworzył Saagarę. Skład opiera się przede wszystkim na bardzo wyrazistej sekcji rytmicznej, którą tworzą perkusyjne instrumenty południowych Indii – ghatam, khanjira, a także thavil – bęben do tej pory wykorzystywany głównie przy rytualnych ceremoniach hinduskich. Dopełniają je kompozycje i improwizacja Zimpla, tworząc bardzo uniwersalny przekaz. Zimpel sięga też do innych tradycji muzycznych. W 2012 nawiązał współpracę z marokańskim mallemem czyli mistrzem gry na gimbri (afrykański instrument strunowy, przypominający gitarę basową), który specjalizuje się w rytuałach łączących w sobie tradycje suficką z afrykańskimi wierzeniami. Natomiast w 2014 roku zaprosił do Polski japońskich muzyków free jazzowych, grającą na koto (tradycyjny instrument strunowy z Japonii) Michyo Jagi oraz perkusistę Tamaya Hondę. Muzycy w trio przyjrzeli się tradycji japońskiej, nie rezygnując jednak z freejazzowych interpretacji.
Jednym z ostatnich projektów Wacława Zimpla jest LAM. W trio z pianistą Krzysztofem Dysem oraz perkusistą Hubertem Zemlerem artysta sięga po muzykę amerykańskich minimalistów znajdując w niej tak lubiany trans. Jednak z powodu oszczędnych środków wyrazu, muzykę tę charakteryzuje dużo większa przejrzystość i przestrzenność, która obecnie jest głównym celem muzycznych poszukiwań Zimpla. Z tradycji minimal music artysta czerpał już wcześniej. W 2013 roku stworzył wyjątkową, dziewięcioosobową orkiestrę – To tu orkiestra, która zaprezentowała jego kompozycje, będące hołdem dla takich artystów jak La Monte Young, Terry Riley czy Steve Reich. Orkiestra zagrała tylko dwa koncerty, z których jeden ukazał się w formie albumu „Nature Moves”. Konsekwencją nowych inspiracji muzycznych jest nawiązanie współpracy z nagrodzonym Grammy Award Evanem Ziporynem, współzałożycielem legendarnego „Bang On A Can All-stars” oraz profesorem w MIT w Bostonie.     

Wacław Zimpel jest laureatem Artystycznej Nagrody Miasta Poznania. Był też nominowany do najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie kultury w Polsce – Paszportów Polityki za 2014 rok.

Współpracował m.in. z: Mikołajem Trzaską, Kenem Vandermarkiem, Hamidem Drakiem, Joe McPhee, Evanem Ziporynem, Michaelem Zerangiem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem, Klausem Kugelem, Michiyo Yagi, Tamaya Hondą, Marsem Williamsem,  Gyanem Riley, Hubertem Zemlerem, Krzysztofem Dysem, Stevem Swellem, Timem Daisym, Markiem Tokarem, Davem Rempisem, Per Ake Holmlanderem, Christianem Ramondem, Maallemem Mokhtarem Ganią, Giridharem Udupą, Marcinem Maseckim, Raphaelem Rogińskim.