Wystawy, Festiwale, Wydarzenia


UWAGA! SZTUKA!


Czy sztuka ma szansę przebić się przez otaczające nas obrazy, komunikaty, informacje? Jak odkryć ją pośród nieskończonej liczby wizualnych bodźców docierających do nas każdego dnia?


Gdzie szukać wartościowych form wypowiedzi artystycznej, czy zawsze muszą się one ukrywać pod dachami muzeów i galerii? Co może zaoferować współczesny twórca? Dlaczego obraz, który moglibyśmy namalować sami, wyceniany jest na grube miliony dolarów? 

Wiele pytań, na które brak jednoznacznych i łatwych odpowiedzi. Nie gwarantujemy stuprocentowej satysfakcji. W świecie artystów próżno szukać oczywistości i racjonalności. Fenomenem sztuki współczesnej jest jej ulotność, zmienność i ciągłe stawianie pytań o kondycję człowieka funkcjonującego w równie dynamicznej rzeczywistości. Śledząc historię można wyciągnąć jednak pewne wnioski, które pozwolą nam sklasyfikować i organizować ważne zjawiska, mające zasadniczy wpływ na bieg wydarzeń i ich konsekwencje. W trakcie zajęć w ramach programu edukacyjnego „Uwaga! Sztuka!” wprowadzimy uczestników w podstawową przestrzeń pojęć i narzędzi potrzebnych do odnalezienia się w ofertach współczesnych instytucji kultury. Nie ograniczymy się jednak do formy suchych wykładów. Spotkania przybiorą postać otwartego dialogu, ponieważ w procesie odbioru dzieła sztuki współczesnej każde zdanie może okazać się interesujące. Umiejętność zabrania krytycznego głosu jest pierwszym krokiem do świadomego uczestnictwa w naszej wspólnocie kulturowej. Zachęcamy do zgłoszeń telefonicznych pod numerem 513 059 450.